آشنایی با نرم افزار ENVI
10 ژانویه 2023
تهیه نقشه سه بعدی زمین شناسی ساختاری و اقتصادی از معدن سرب و روی گوجر در استان کرمان
14 ژانویه 2023
نمایش همه

ایران پنج درصد معادن خاک روی جهان را دارد

به نقل از ایرنا

زنجان – ایرنا – مدیرعامل شرکت توسعه معادن روی ایران با بیان اینکه پنج درصد معادن خاک روی جهان در ایران است، گفت: ما از جهت تامین این خاک کمبودی در کشور نداریم.

محمود علیپور جدی روز چهارشنبه در بازدید از معدن کالسیمین زنجان در جمع خبرنگاران، افزود: تمام تلاش مجموعه شرکت توسعه معادن روی این است تا در کارها به خودکفایی بیشتر برسیم که در این راستا بهره گیری از توان و تولیدات و قطعات داخلی، رویکرد ماست البته این موضوع، روال معمول همه شرکت ها است چرا که اگر شرکت ها و واحدها نتوانند چنین رویکردی داشته باشند، موفق نمی شوند.

وی با بیان اینکه مشکل خاصی در روند تولید خاک روی وجود ندارد، گفت: چالش های محیط زیستی بخشی از مشکلات حوزه فعالیت صنایع معدنی است ولی سعی ما همواره این بوده با هماهنگی سازمان محیط زیست، محیط را برای کارگران سالم نگه داریم.

علیپور جدی اظهار داشت: بازدیدها و نظارت های کارشناسان محیط زیست به طور مرتب انجام می شود و تا حالا مشکل خاصی در این زمینه نبوده است.

وی به روند تهیه خاک مورد نیاز برای فرآوری اشاره کرد و اظهار داشت: اکنون دیگر سهمیه خاصی برای واحدها در بهره گیری از خاک روی وجود ندارد و تامین خاک از طریق خرید از بورس انجام می شود.

علیپور جدی در خصوص تصمیم ترکیه برای ممنوعیت ارسال خاک روی به ایران، گفت: اگر چنین ممنوعیتی انجام شود ما خاک های معادن مختلف از جمله مهدی آباد یزد را داریم که البته الان در مرحله باطله برداری است و در روزهای آینده بهره برداری از آن به نتیجه می رسد.

مدیرعامل شرکت توسعه معادن روی ایران خاطرنشان کرد: البته ترکیه هم به این زودی نمی تواند در صادرات خاک ممنوعیت ایجاد کند چون در این کشور کارخانه های فرآوری وجود ندارد و تا بخواهد کارخانه هایی در این حوزه ایجاد کند چند سالی طول خواهد کشید.

علیپور جدی به وضعیت معدن انگوران اشاره کرد و گفت: در این محدوده اقدامات در زمینه اکتشافات جدید انجام شده و پیشرفت های خوبی به دست آمده که به گفته برخی زمین شناسان در عمق محدوده معدن انگوران تا محدوده استان آذربایجان غربی، خاک معدن روی وجود دارد ولی آنچه امروز بیشتر در دسترس است خاک معدن مهدی آباد و چاه میر در یزد و چاه سرب در طبس است.

مدیرعامل شرکت توسعه معادن روی ایران با بیان اینکه هم اکنون شرکت توسعه معادن روی ایران نزدیک چهار هزار نیروی کار دارد، اظهار داشت: افزایش تولید، افزایش اشتغالزایی را هم به دنبال دارد و در حال حاضر ظرفیت افزایش ۱۰ درصدی تولید در شرکت ها در دستور کار است.

علیپور جدی به وضعیت تجهیزات معدنی اشاره کرد و افزود: تامین ماشین آلات از نیازهای صنایع معدنی است و امروز البته با تجهیزات استاندارد فاصله داریم و اکنون بیشتر تجهیزات ما شامل داشته های داخلی است که اغلب تعمیرات آنها را انجام می دهیم و هنوز وارد موضوع خرید ماشین آلات جدید نشدیم.

وی به پیگیری حل مسائل و دغدغه های کارگری اشاره کرد و اظهار داشت: اقدامات لازم برای مرتفع کردن مسائل کارگری در دستور کار مدیران است ولی مشکلات معیشتی نه تنها جامعه کارگری بلکه همه جامعه را درگیر کرده است و شرکت تا آنجایی که می تواند برای حل دغدغه های معیشتی کارگران کمک می کند و در این شرایط همه باید دست همدیگر را برای حل مشکلات بگیریم.

هلدینگ توسعه معادن روی ایران شامل ۹ شرکت تولیدی کالسیمین، شرکت ملی سرب و روی ایران، شرکت فرآوری مواد معدنی ایران، ذوب روی بافق، ذوب و احیای روی قشم، تولید روی بندر عباس، اسیدسازان زنجان، شیمیایی کاتالیست پارسیان، تولید روی ایران و هفت شرکت خدماتی دیگر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.